SKUSIME TO CEZ VESMÍR/ WE’LL TRY IT THROUGH SPACE

instalace

.

Historicky první procházku po Měsíci absolvovali američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin 21. května 1969. Zhruba dvě půl hodiny strávili vztyčováním vlajky, fotografováním, instalovaním vědeckých zařízení, zbíráním kamenů a dalších vzorků.

Centrální prvek instalace tvoří velký, černý monolit se schématem celé expedice okolo lunárního modulu Eagle přenesený na povrch Země. Fotografie naproti zachycuje autora, který celou cestu podrobně  změřil a absolvoval na parkovišti před svým bytem. Je fascinující, že tak přelomová událost pro lidstvo měla tak malý rozměr – plocha, na které se expedice odehrála, měla totiž rozlohu pouze 63 x 40 metrů.

Pozadí instalace tvoří fotografie ženy, která sa klene na dřevěné konstrukci. Vizuálně evokuje bohyňi Nut ze staroegyptské mytologie, která byla zobrazovaná jako žena napnutá na špičkách prstů nohou i rukou s tělem pokrytým hvězdami. Zosobňovala nebesa, ochraňovala mrtvé a byla považovaná za obranou bariéru mezi silami chaosu a pořádkem kosmu. Je zajímavé, že človek měl od nepaměti potřebu transponovat neuchopitelnou rozlehlost  vesmíru do lidské míry.

Omar Mirza

.

http://artycok.tv/lang/cs-cz/24666/skusime-cez-vesmirwell-try-space

http://nitrianskagaleria.sk/event/skusime-to-cez-vesmir/

.

VESMIR